نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج
نشلج،روستایی ناشناخته

تاریخ : يكشنبه، 3 خرداد ماه، 1394   موضوع : خبرهای عمومی

نشلج روستایی با اصالت، اما ناشناخته، همچون نگینی در پشت کوههای بلند و مرتفع ارتفاعات اردهال با مردمانی میهمان نواز است. نشلج بزرگترین روستای شهرستان کاشان با بیش از 650 خانوار و سه هزار نفر جمعیت ثابت از جمله روستاهای هدف گردشگری کشور محسوب می شود. این روستا از توابع بخش نیاسر در فاصله 43 کیلومتری جنوب غربی شهرستان کاشان و بر سر راه این شهرستان با دلیجان واقع شده است. نشلج به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی علاوه بر داشتن آب و هوای خوب و فرحبخش، جاذبه های طبیعی، شاخسارها و چشمه سارهای زیبا، از ظرفیتهای گردشگری مناسبی نیز برخورداری است. وجود اشعار به جا مانده از "بهرام نشلجی" که قدمت آن به 700 سال قبل باز می گردد، همچنین اماکن متبرکه امامزادگان بی بی رقیه خاتون بنت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین خدیجه سلطان و شاهزاده اسحاق فرزند امام سجاد(ع) و شاهزاده طاهر بن امام سجاد(ع) بیانگر قدمت و اصالت این روستاست.

علاوه بر آن حمام قدیمی روستا با بافت معماری قابل توجه، پنج آب انبار که قدمت بعضی از آنها به دوران صفویه می رسد، همچنین برپایی عزاداری سالار شهیدان بویژه تعزیه و وجود چهار باب تکیه مذهبی که یکی از آنها هم اکنون نیز به شکل بافت قدیم آن حفظ و نگهدای شده از دیگر دلایل قدمت مذهبی این دیار ناشناخته است.

یکی از افتخارات اهالی نشلج، پشتیبانی اجدادشان از حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در واقعه خونین اردهال است، بطوریکه در این رزم نابرابر که از آن به عنوان واقعه کربلای ایران نام برده می شود، چند تن از جوانان این روستا نیز در جوار آن حضرت بشهادت رسیده اند. حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) اوایل قرن دوم ‌هجری به دعوت اهالی فین، قم و کاشان ازطرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به‌ایران ماموریت یافت که پس ازسه‌ سال تلاش و مجاهدت،سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در خطه "اردهال" کاشان شهید شد. همچنین این روستا در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز حضور چشمگیری داشت، بطوریکه 25 شهید، دو آزاده و 50 جانباز تقدیم انقلاب کرده است. این روستا در بخش کشاورزی نیز ظرفیتهای خوبی دارد بطوریکه علاوه بر داشتن بیش از 100هکتار باغات بادام و گردو و پوشش مناسب گیاهی، مراتع آن رویشگاه "باریچه" است. بیش از 12 هکتار از وسعت مراتع این روستا زیر پوشش این گیاه دارویی است و در این مورد یک واحد بزرگ صنعتی به تولید انواع داروهای گیاهی فعالیت دارد. اهالی سختکوش این روستا در تولید گل و گلاب و بیدمشک نیز فعالیت دارند، بطوریکه برابر آمار موجود حدود 60 دیگ گلاب سنتی با ظرفیت سالانه 350 تن گلاب و انواع عرقیات گیاهی در اطراف آن دایر است.

بافت فرش بویژه هنر گیوه دوزی از صنایع دستی این روستاست، بطوریکه تولید این پاپوش با نام "گیوه نشلجی" سابقه 700 ساله دارد . به گفته مسوولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان بیش از 90 درصد بافندگان گیوه در این روستا را زنان تشکیل می دهد و تاکنون از سوی این اداره برای بیش از 100 هنرمند گیوه دوز پروانه تولید و کارت شناسایی صادر شده است. زبان اهالی نشلج کاشان فارسی معمولی است، اما در گذشته برخی با لهجه راجی تکلم می کردند هم اکنون نیز بعضی اصطلاحات این گویش در بین افراد مسن مورد استفاده قرار می گیرد.

برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران-ایرنا

روستای نشلج ناشناخته
منبع این مقاله : نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج

http://nashalj.ir/

آدرس این مقاله :
http://nashalj.ir/5/نشلج،روستایی-ناشناخته/