نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج
آیین گل چینی و گلابگیری

تاریخ : پنجشنبه، 31 ارديبهشت ماه، 1394   موضوع : خبرهای عمومی

به گزارش سایت روستای نشلج؛ آيين‌هاي گل چيني و گلاب‌گيري در روستای نشلج و ساير نقاط گل‌خيز كاشان هرسال از اوايل ارديبهشت‌ماه آغاز مي‌شود و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد. در اين ايام، اكثر مناطق گل محمدي و گلابگيري سنتي كاشان پذيراي گردشگران بي‌شمار است.
در روستای نشلج با شکفتن گل‌هاي محمدي، در دم دماي صبح زن و مرد، کوچک و بزرگ از خانه‌هاي‌شان به سوي گلستان‌ها سرازير مي‌شوند. برخي از افراد که فاقد گلستان هستند، براي ديگران گل مي‌چينند و دستمزد مي‌گيرند. برخي ديگر که امکانات گلاب‌گيري ندارند، گل‌هاي خود را به گلاب‌گيرها مي‌فروشند که اين رابطه اقتصادي در پاره‌اي اوقات به رابطه خويشاوندي گراييده شده است. در تمام مراکز گلاب‌گيري، اکثر اعضاي خانواده به طريقي در گل‌چيني و مراحل گلاب‌گيري نقش دارند به همين علت در اين مراکز اقتصاد خانواده‌ها از رونق خاصي برخوردار است.
زيبايي گل‌محمدي و استشمام رايحه خوش و دل انگيز آن قبل از جدا شدن از شاخ‌سار، جاذبه‌هاي گلستان‌ها و مشاهده  گل‌چيني و نيز رويت نحوه استحصال گلاب از نزديک، پاي هزاران گردشگر را به نشلج و گلاب‌گيري ها باز مي‌کند .
بسياري از گلاب‌گيران و گلاب‌فروشان، پاره‌اي از فضاهاي منزل‌شان را به انبار نگهداري يا فروش گلاب اختصاص مي‌دهند يا اين که منزل‌شان را به تناسب حجم کارشان شکل مي‌دهند. دسترسي به آب جاري براي گلاب‌گيري از اين جمله است.

به افرادي كه گل مي‌چينند، گل چين مي‌گويند. گل چين‌ها از اوايل صبح قبل از طلوع آفتاب شروع به گل‌چيني مي‌كنند و سعي مي‌كنند تمام گل گلستان را تا قبل از طلوع آفتاب بچينند. چون معتقدند گل قبل از طلوع خورشيد عطر و بوي زيادتري دارد. معمولا گل را، به كمک ناخن انگشت شست و ناخن انگشت سبابه از سر شاخه جدا مي‌كنند. گفتني است چون عصاره گل در قسمت ته گل كه به شاخه وصل است متراكم مي‌شود، سعي مي‌كنند گل را از بند جدا كنند.

روستای نشلج گلابگیری گل چینی
منبع این مقاله : نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج

http://nashalj.ir/

آدرس این مقاله :
http://nashalj.ir/2/گلابگیری/