نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج
آیین سحر خوانی روستای نشلج

تاریخ : شنبه، 13 تير ماه، 1394   موضوع : خبرهای عمومی

به گزارش سایت روستای نشلج به نقل از کاشان آنلاین؛ کاشان به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های دینی تشیع از قرن سوم هجری به بعد پذیرای اندیشه ها و تفکرات بزرگان و فقها و محدثان مسلمان  فراوانی بوده است.این مهم در کنار اندیشه ها و باورداشت های ایران کهن باعث به وجود آمدن بستری مناسب برای بسط آیین های ایرانی و اسلامی در این شهر شده است.آیین "سحر خوانی" در روستای نشلج از جمله آیین هایی است که به خوبی از گزند زمانه جان به در برده است و تا امروز با همان شکل و شمایل کهن خویش برجا و بر پاست.

در روزگار کهن مردم این روستای تاریخی کاشان با رصد ستارگان هنگام سحر را تشخیص می دادند. سحر خوانی در گذشته با طبالی همراه بود. سحر خوانان ساعتی پیش از سحر در پشت بام مساجد و یا در پشت بام منزل یا بلندترین جای روستا سحر خوانی می کردند.

استاد غلام رضا حسنارودی نشلجی تعزیه خوان، چاوش خوان و سحرخوان روستای نشلج است که هنوز به رسم گذشتگان و پس از فوت پدر دست از سحرخوانی نکشیده و صوت دل نواز ایشان طنین انداز سحرگاهان روستای نشلج است.

این استاد ارجمند تا گذشته ای نچندان دور کنار طبالی سحرخوانی می نمود.

سحر خوانان از دیرباز با زمزمه اشعاری که اغلب در مدح و منقبت معصومین و نیایش های شبانگاهی است مردم را برای سحر بیدار می نمودند. پاره ای از اشعار و نیایش های سحرخوانی در نشلج چنین است:

ابتدا می کنم ز بسم الله

بعد از آن لا اله الا الله..

چهار دفتر همه جا اسم علی کردم یاد

مصطفی گفت امام است و وصی و داماد

که به خورشید طلعتش صلوات..

الهی بنده گم کرده راهم

بده راهم که سر تا پا گناهم

الهی هر چه هستم هر که هستم

تویی بخشنده و من عذر خواهم

که من از فتر و عصیان رو سیاهم..

الهی بی پناهان را پناهی

پناهم ده پناهم ده پناهی

یا رب به رسالت رسول ثقلین

یا رب به قضا کننده بدر و حنین

عصیان مرا دو نیم کن بر عرصات

نیمی به حسن ببخش و نیمی به حسین

از آب فرات شست و شویم فرما

در کفش کن شیر خدا خاکم کن..."

براستی در روزگار ما که جهان در سیطره ابزارهای ارتباط جمعی است شنیدن صدای سحرخوانی در نیمه های شب قابل تامل و کمی سوال برانگیز است. بی شک آیین سحر خوانی در روستای نشلج نشانگر تداوم فرهنگی این روستا و دوام باورها و آیین های کهن در روزگار پر شتاب تغییرات و تازگی ها است. لازم است برای ثبت و ضبط این آیین ها یک هم اندیشی در میان مسولین و متولیان امر صورت پذیرد تا دیدگان آیندگان  نیز این گنجینه های کهن را به تصویر نشنید.

 

گفتاری از عباس حلواچی نشلجی

برگرفته از http://kashanonline.ir

روستای نشلج رمضان سحر خوانی آیین
منبع این مقاله : نخستین سایت تخصصی، خبری نشلج

http://nashalj.ir/

آدرس این مقاله :
http://nashalj.ir/16/آیین-سحر-خوانی-روستای-نشلج/